| alice31 a întrebat:

Cu ce a contribuit henri coanda la dezvoltarea masinii?

Răspuns Câştigător
| Datcu_Theodorina_1948 a răspuns:

Henri Coanda a fost primul care a ajuns la concluzia asupra formei aerodinamice. In 1911, in Franta, deseneaza si experimenteaza originale caroserii de automobile aerodinamice. In tara noastra, inginerul Aurel Persu a studiat aplicarea formelor aerodinamice la automobile, astfel ca in 1923 realizeaza primul automobil aerodynamic de la noi.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil ca cei ce dezvolat azi masini turbo sa se fi inspirat din notitele marelui Henri Coanda.Deci cred ca au dezvoltat ideea preconceputa de el si specialitii lui din acea vreme. O intrebare cam...grea,nu stiu ce sa zic?happy

| SorinTudor a răspuns:

A contribuit nu la dezvoltarea masinii laughing ci la dezvoltarea avionului supersonic laughing mai informeaza-te

| alice31 explică (pentru SorinTudor):

Dupa raspunsul tau...cartea mea de educatie tehnologica greseste!

Răspuns utilizator avertizat
| Maioru a răspuns:

El este inventatorul motorului cu reactie, mai mult ce vrei?

Răspuns utilizator avertizat
| DaavidARHI a răspuns:

Te-as ajuta dar nu prea știu...

| alice31 explică (pentru DaavidARHI):

Nici o problema! multumesc oricum!