| FORMULADTI a întrebat:

Cu ce poate fi inlocuit lichidul de frina de la scooter? MS MULD DAU FINDA! Am o frina din fata fara lichid si vreau s-o implu nu stiu cu ce, in afara de lichid mersi mult! happy

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

DOT4 trebuie

3 răspunsuri:
| frumuselu90 a răspuns:

Lichidul DOT 4 este recomandat pentru scutere /motociclete

| Yugeen a răspuns:

Salut!

In primul rand iti recomand sa nu inlocuiesti lichidul de frana cu un alt tip de lichid ci tot cu lichid de frana!

In al doilea rand, vezi mai jos:

"
Pentru inlocuirea sau completare trebuie sa respectati prescrierile constructorului autoturismului "DOT3" sau "DOT4", indicative care reprezinta respectarea normelor fixate de Departament of Transportation. DOT 3 are un punct de de fierbere minim de 205 grade Celsius, cand este nou, si 140 grade Celsius cand este imbatranit. Pentru lichidul DOT 4 valorile sunt de 230, respectiv 155 cand lichidul este degradat.

-cand alegeti un lichid de frana trebuie sa luati in calcul urmatoarele caracteristici : compatibilitatea cu componentele de metal sau plastic ale sistemului de franare, comportament adecvat vascozitate-temperatura, tendinta scazuta de formare a bulelor de abur, bune proprieteti anticoroziune si rezistenta la imbatranire, lubrifiere buna in conditii extreme si compresibilitate scazuta;
-trebuie sa aveti in vedere ca lichidul de frana este hygroscopic si astfel se micsoreaza punctul de fierbere/evaporare;
-punctul de fierbere/evaporare la umed se situeaza la un continut de apa de 3%."

Succes! happy

P.S. Gasesti (prin Google) magazine online ce iti pot livra produsele acasa...

| sinx a răspuns:

Nu inlocui cu nimic. Nu este asa de scump cu crezi tu. Chiar crezi ca viata ta nu face cat un bidon de lichid de frana de 10 lei?