| Wehrmacht a întrebat:

Cum transform 60 de grame in mililitri? Nu ma refer la apa. Vreau sa stiu cum transform x grame in x mililitri pentru orice lichid.
Lichidul care ma intereseaza acum este pacura.

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E bine sa te deprinzi cu folosirea regulii de trei simpla, oridecateori aceasta este posibila. De exemplu, sa presupunem ca acel 0, 995 g/cm^3, pe care ti l-a dat WhatheWow este corect (eu nu stiu daca este corect) si stiind ca 1 cm^3 are 1000 ml, atunci te gandesti asa: Daca in 1000 ml intra 0, 995 g... in cati ml intra 60 g? (regula de trei simpla) x = (60 * 1000) : 0, 995

| WhatheWow a răspuns:

Trebuie să cunoști și densitatea lichidului pentru a putea face această transformare și dacă nu o faci la o temperatura de referință atunci densitatea devine una variabilă în funcție de temperatură.

| WhatheWow a răspuns:

În cazul tău, pacura are densitate de 0, 995 g pe centimetru cub la 15 grade Celsius. Asta înseamnă că trebuie doar să înmulțești densitatea pe gram cu gramele și obții volumul în mililitri.

| SoundTHeWave a răspuns:

Se aproximeaza la 1, deci 1 g = 1 ml (nici un profesor nu va fi absurd sa te puan sa calculezi densitatea exacta, mai ales daca nu este specificat la ce temperatura. Clar aproximezi ca 1 g = 1 ml.