| EllaBååå a întrebat:

Cu ce solutii se sterg ochelarii?

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Exista in comert servetele speciale pentru ochelari, un pachet de un servetel costa de la 1, 4 lei pana la 4 lei in functie de calitate desii toate st la fel decat brand-ul diferit, si pachetele cu mai multe sunt mai ieftine/bucata gasesti la orice farmacie sau optica, sau magazin de ochelari de soare, in Cora, Kaufland si probabil si alte supermarketuri dar nu m-a cautat ca sa iti spun sigur!

regis
| regis a răspuns:

Singurul lucru nerecomandat este sa ii stergi pe uscat. Pe lentile se depun particule foarte mici de praf, care prin frecare produc zgarieturi foarte fine, dar care in timp se aduna.
In functie de ce ai la indemana poti sa ii speli cu:
- apa
- apa si sapun
- apa si detergent
- alcool
- servetel umed
- solutie pentru curatat ochelarii
- solutie pentru curatat lentile de contact
- servetele speciale pentru curatat ochelarii.
Pentru stergere poti folosi un servetel, o bucata de hartie igienica, o carpa moale sau o bucatica de piele de caprioara.
Am incercat sa ordonez variantele in ordine crescatoare, de la cea mai la indemana la cea mai recomandata.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Ochelarii se pot sterge cu o piele de caprioara putin umeda. Pentru indepartarea petelor de grasime, ochelarii se pot sterge cu spirt.

| mgtow a răspuns:

Cu putin alcool sanitar pe o carpa curata si dai.

| darrio2007 a răspuns:

Cu servetele umede pentru ochelari.

| anutza a răspuns:

Sa folosesti mereu o carpa moale sa nu ii zgarii
poti sa-i stergi ci spirt
sau cu apa si sapun eu prefer varianta a doua ii bag sub jetul de apa

| Piuliță a răspuns:

Servetele umedeptr ochelari, le gasesti la framacie.

| αғғιхoιd a răspuns:

Ochelarii se pot curata usor cu apa calduta si sapun, apoi se sterg cu o batista ca re nu lasa scame.