| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui sa conduc in oras, in aglomeratie, pentru a face economie de benzina?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In aglomeratie nu prea ai de ales. Asa, ca regula generala, trebuie sa schimbi la timp vitezele, sa eviti accelerarile bruste si sa folosesti cat mai putin posibil pedala de frana.

Stefan
| Stefan a răspuns:

În localitate nu ai cum sa faci economie de benzina, ai opriri la semafor, treceri de pietoni, intersectii, se folosesc viteze inferioare neeconomice, viteza de deplasare uneori este foarte mica. Înafara localitatii, se poate face economie de benzina folosind un rulaj mediu ai autovehicolului.

| covexrobu a răspuns:

Tu vrei si cu masina si gratis? Asta este cam imposibil. Trebuia sa iti alegi o masina diesel are un consum redus si in orasele aglomerate. Si cum din fericire mai exista si camionagii cu surplusuri de motorina ieseai la o diferenta frumoasa de bani.

| florinel_8849 a răspuns:

Pe scaunul din dreapta cel mai economic mod

| r8driver a răspuns:

Mergand pe jos...

| r8driver a răspuns:

M-a tu vrei s-a te lauz la noi ca ai masina?

| Alex_9605 a răspuns:

Oprind motorul la fiecare semafor sau te dai frumusel jos si o iei cu PeJosu, sa vezi ce economie considerabila o sa faciwinking

| Sofer a răspuns:

Pentru un consum mai redus in oras mergi accelerand usor si incet si schimbi la 2000 rpm. Cel mai mic consum ai daca mergi cu treapta a 3 a 30-40 kmh cu pedala foarte putin apasa.

| fluturas a răspuns:

Cu viteza. apasa pedala cat poti de tarelaughing faci econimie de benzina si probabil si cv accidente laughingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa conduci un scuterul pentru a consuma mai putin.