| Bogdan_Isac_1991 a întrebat:

Cum calculez cati litri/100 km a consumat masina?

Tocmai am facut un drum de 3411km, pentru care am alimentat 245.77 litri de motorina in valoare de 342 euro.
Incerc sa aflu care a fost consumul mediu al masinii, dar nu reusesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Regula de 3 simpla:
245, 77 l... 3411 km
x l...100 km

x=(245.77*100)/3411
x= 7,2 l/100km
Bineinteles, calcul este valabil daca ai facut consumul corect, adica de la plin la plin sau de la gol la gol. Daca ne spui ca ai plecat cu acul "pe rosu" si acum mai ai 50 de litri in rezervor, rezultatul se schimba radical.

2 răspunsuri:
| MrSoapte a răspuns:

Incearca asa: faci plinul la masina, mergi fix 100 km cu ea, dupa care faci plinul la loc! Si in felul asta, vezi cati L de benzina/motorina a consumat la 100 km!

| Gheorghe_Samoila_1983 a răspuns:

Salut!
Ai avut un consum aproximativ de 7.2 litri / 100 km
www.siteauto.ro