| Eugen000 a întrebat:

Cum credeti, ce e mai bine: Turbosuflanta sau compresor mecanic?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La camioane se zice turbosuflanta, la masini nu prea auzi discutia asta doar turbo pe scurt zic.

| BSwwatch a răspuns (pentru mgtow):

Daca tu zici... vorbeste gura fara tine sincer! auzi rermen..asa pe romaneste, in gasca ce la des o pronunta ar fi turbina, dar ce rost ade explicatia ta? Esti Bass!

| mgtow a răspuns (pentru BSwwatch):

Tu nu ai ce face de te bagi singur in seama, mai invata mecanica apoi vin-o cu sfaturi bune nu inutile.

| BSwwatch a răspuns:

Pe scurt as merge pe Compresor, TS e mai pretentios!, e o discutie grea, oricum si fara prea mult rost, pentru ca depide de modelu masini, spatiu etc.

| ginoeugen23 a răspuns:

Este una si aceeasilaughing

| Eugen000 explică:

Oricm, turbosuflanta si turbocompresor e una si aceeasi! Iar daca zici doar TURBINA, te referi doar la o parte a turbocompresorului.

| tonytherunner a răspuns:

Ambele au rol de supraalimentare, deci depinde ce vrei sa faci cu ele.supercharger(compresor mecanic)are un raspuns imediat la pedala fata de turbocharger(turbosuflanta)care are un timp de intarziere(numit lag).si consumul difera, supercharger-ul consuma mai mult carburant decat turbocharger-ul

| Eugen000 explică (pentru tonytherunner):

Nu putem spune ca unu "consuma" mai mult decat altul. happy