| Sofer a întrebat:

Cum funcționează o mașină benzina hybrida? Când merge în mod electric și de câte ori întra motorul pe benzina și cât are în mod normal autonomie pe mod electric? Și e adevărat dacă ai mașina cu motor mare de exemplu 3.5 hybrid (lexus gs 450h) ai impozit de doar 277 lei?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. sunt multe combinatii.
In principiu la viteze mici si la plecarile de pe loc foloseste motorul electric daca are curent in baterii.
Pe urma daca o tii pe modul electric merge asa pana se termina curentul sau pana la o anumita viteza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ești în oraș sau zone cu stații de încărcare, merge cu electricitate. Înafara lor, încarci benzină la pompă și mergi pe benzină.

| Holiday a răspuns:

"Când ești în oraș sau zone cu stații de încărcare, merge cu electricitate."

Sa-i spuna cineva lui tataie ca "hibridele" nu se incarca la priza/statii de incarcare.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Exista si hibride plug in

| mgtow a răspuns (pentru Holiday):

Mi se pare ca prima varianta de toyota prius da. Acum exista cateva bmw.uri care au priza de incarcare varianta e-bmw