| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Buna, peste câteva zile ma voi muta la Cluj pentru facultate, voi sta într-un apartament și îmi voi duce și mașina persoanala, care nu e una tocmai potrivită pentru oraș (Motor de 3.0 diesel) are și filtru de particule, nu vreau sa o forțez și sa o înfund fără rost, asa ca m-am gândit sa îmi cumpar o mașina electrică, am un buget momentan de 6000-6500€, peste doua luni pot sa îl cresc la 8000-8500 poate chiar și 9000, aveți ceva opinii despre ce masini hybrid/electrice găsesc in prețul asta și o autonomie aproximativ pentru motorul electric, m-am gândit la u Prius din 2010-2011, dar mai aștept propuneri.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Momentan nu merita pentru ca au autonomie slaba si sant destul de naspa modelele actuale. Mai asteapta vreo 4 ani pana fac ceva in conditii. Autobuzu merge bine in orice oras din ro si faci economie la buzunar mai stii - o sa ai electrica cu banii jos dupa

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa vii in Cluj, mai bine ia-ti o bicicleta sau o trotineta electrica (sunt la moda), fiindca nu statiile de incarcare iti vor fi problema, ci locurile de parcare si inghesuiala circulatiei, mai ales in timpul saptamanii!
Mult mai bine e sa circuli cu transportul in comun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte curios cum iti incarci masina electrica in apartament

| AndreiAndrei260111 explică (pentru suntserios):

Sunt multe stații de încărcare jn Cluj, prin parcări la magazine, Kaufland, Lidl, etc. locul in care stau e cam la 5-6 min de mers pe jos stație

| suntserios a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Nasol. Un sh electric in prețul ala nu duce mai mai de 100km. Asta inseamna sa cauti loc la kaufland aproape odata la 2 zile.