| Kevin1975 a întrebat:

Cum imi dau seama daca internele motorului sunt duse? ( Cuzineti, axe, etc) Motorul meu a inceput sa tacane si nu stiu din ce motiv. astazi s-a auzit tare ( il auzeam de la 5-6 m de la masina) acum cand am pornit-o vad ca se aude incet, undeva deasupra rotii stanga (rulmentul de presiune a fost schimbat) Ce alte simptome ar mai trebui sa aiba? Motorul cand il pornesc miroase a benzina si daca il turez la blana si dupa 10 minute masina miroase a noxe. masina are evacuarea goala fara catalizator, soft facut, turbina schimbata etc. Da si cu un pic de fum albastru si ulei consuma decent!

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Cel mai bine e sa o duci la un mecanic, pe internet nu prea vei gasi rezolvare, eu nu sunt mecanic sa iti zic ce probleme ai la masina, am incercat sa te ajut cu un raspuns doar.

4 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Orice motor miroase a benzina( cele benzinare) pana se incalzeste, noxele nu au miros., masina nu are catalizator, normal ca expira un miros puteric de benzina, daca consuma ulei nu e de bine, pot fi dusi segmentii, problemele motorului le poti depista lasand masina la relanti cand e rece, te pui frumusel langa ea si asculti cam de unde provin acele sunete, succes

| Kevin1975 explică (pentru DaniTDCI):

Multumesc. Si as mai avea o intrebare, masina nu se aude rotund, dar turometrul nu se misca. din ce cauza?

| DaniTDCI a răspuns (pentru Kevin1975):

Chiar nu stiu,, cat timp turometrul sta constant nemiscat nu ar trebui sa iti faci griji

| Kevin1975 explică (pentru DaniTDCI):

Pai se aude mai incet, mai tare. se simte in podea si e enervant. masina miroase a noxe rau de tot, fum albastru mi-a spus un prieten ca ar scoate foate putin cand o calc. numai ca in timpul in care el a stat in spatele meu nu am turat-o tare. o duceam in 7 mii de ture dar lejer. ma intreb daca ii dau a4-a la 120 la ora ce scoate in spate. Si inca o neregula, eu avand ceas de boost la relanti presiunea in turbo oscileaza destul de binisor, atunci cand se aude mai tare creste si presiunea. dar turometrul nu se misca! Ce ar putea fi?

| DaniTDCI a răspuns (pentru Kevin1975):

Cel mai bine e sa o duci la un mecanic, pe internet nu prea vei gasi rezolvare, eu nu sunt mecanic sa iti zic ce probleme ai la masina, am incercat sa te ajut cu un raspuns doar.