| andreyiu a întrebat:

Cum pot sa radiez o mașină pe care am vandut-o acum 12 ani și pentru care nu mai am nici un act, nici măcar cel de vânzare-cumpărare (iar acum am o grămadă de bani de dat pentru impozit)?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Legal nu prea sunt variante pentru aceasta situatie.
Ai putea apela la instanta, chemandu-l in judecata pe cumparator, dar ar trebui sa ai macar un document al acestuia, sau macar sa stii unde poate fi gasit. Banuiesc ca nu este cazul.
Unii sustin ca au rezolvat-o cu o declaratie in fata notarului cum ca nu mai detin acea masina, dar practic primaria nu este obligata sa tina cont de aceasta declaratie, chiar in forma autentica.
Altii au dat masina furata, aici insa risti sa iti faci singuri probleme, fiind usor de dovedit de catre cumparator ca de fapt a luat-o cu buna ta stiinta.
Altii au gasit masina si au luat placutele, oamenii de rand avand dificultati in a obtine un alt set de placute, dar totusi destule persoane se descurca si in situatia asta.
Varianta pe care as merge eu (desi nu as vinde vreodata o masina fara acte) ar fi sa obtin duplicat CIV si un nou certificat de inmatriculare, declarandu-le pierdute. Odata obtinute duplicatele, poti radia masina din circulatie. Daca ai constiinta supradezvoltata, sa stii ca asta il va face infractor pe cumparator, pentru ca va circula cu o masina neinmatriculata, cu numere false.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi acolo unde se radiaza si intreaba-i. Ca sa platesti 12 ani impozit la o masina pe care nu o mai ai, cam da dovada de prostie. Scuza-ma dar asta e adevarul.

Bula
| Bula a răspuns:

Cauti cumparatorul si vezi de ce n-a trecut masina pe numele lui.
Probabil n-ati facut nici un act oficial, iar tu n-ai scos masina de pe numele tau.

| NisipLaMare a răspuns:

Ai fost macar sa incerci sa o radiezi? Din moment ce ti-a venit de plata inca esti inregistrat cu ea.