| andreyiu a întrebat:

Cum pot sa radiez o mașină pe care am vandut-o acum 12 ani și pentru care nu mai am nici un act, nici măcar cel de vânzare-cumpărare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal si legal cumparatorul trebuia sa inmatriculeze masina pe el, acum termenul este de 90 de zile. Dupa aceea serviciul de inmatriculari radia masina de pe tine sau trimitea o instiintare la organul unde era inmatriculata, daca erati din judete diferite.
Te-ai interesat in judetul tau sa vezi daca nu este radiata?

| nukeyly a răspuns:

In ro cu mult timp, bataie de cap si drumuri intre politie primarie si un centru de reciclari si toti vor cere intre ei munti de foi fara rost, poate chiar sa le duci si ceva video live cum ai tuns chel vreo 12 munti romanesti de brazi etc pentru foile lor cretine.
Acelasi lucru s-ar rezolva in Germania la un singur ghiseu in 15 minute maxim.
Nu inteleg cand vinde careva o masina ce nu se pune clauza gen daca cumparatorul nu transcrie masina pe el in 60zile, nu plateste ce-i revine la timp in timp, sa-ti piarda bunurile si sa mai aiba 5 giranti in spate, toti au semnat un cec in alb, iar vanzatorul daca constata abateri in timp gen ca-i vin amenzi pe masina veche, sa dea mai departe spre executor
cecul in alb: de daune masive.