| zatarradontes a întrebat:

Cum preocedez daca vreau sa vand o masina inscrisa pe numele meu. 1- La o persoana din alt judet 2- La o persaona din judetule meu.
Ce trebuie sa fac. Imi puteti spune toti pasi numerotati de la 1.2.3 etc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu ai de facut doar doi pasi, respectiv sa scoti un certificat de la finante, ca ti-ai platit impozitul si apoi sa inchei un contract de vanzare-cumparare tip dupa care ii predai cumparatorului masina si actele acesteia. Restul ii privesc pe cumparator si organele competente.

| AgathaRo a răspuns:

1. Contract VC
2. Scoti de la taxe si impozite fiscal si radiezi de la contul tau. Atentie : daca ai de platit amenzi sau impozit va trebui altfel nu iti elibereaza neurmarirea fiscala.
3. Pe verso-ul talonului ai o rubrica instrainat catre, acolo vei trece numele noului proprietar, data, judet, semnatura.
Dupa ce scrii data din care ai vandut masina din acel moment e valabil 30 de zile talonul. Recomand sa treci data in care vinzi masina pe talon, in caz de ceva sa nu iti bati capul.