| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa ma lase sa imi cumpar un scuter sau un atv?(nu e problema banilor si am 14 ani)

13 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Tu stii cate locuri din cimitir sunt ocupate de motociclisti? Multe iti zic eu. DIntre cei care mor tineri majoritatea mor pe motocicleta. Asteapta inca 2 ani ca sa poti sa iti faci pentru scuter. nu este sfarsitul lumii 2 ani. eu am asteptat 3 ani ca sa pot sa imi fac permisul pentru masina mica. Si a meritat din plin. De la 15 ani mi-am dorit sa conduc si am mai condus. Dar acum am si pentru masina mica si pentru camion si remorci + ca imi fac pentru motocicleta dar nu cred ca am sa imi cumpar de curand motor. Eu zic sa astepti ca sa te maturizezi si sa iti dai seama de pericolele care pandesc in trafic. Am un coleg de facultate care mi-a povestit ca ii plac foarte mult motocicletele dar nu isi cumpara pentru ca nu il lasa pariniti (are 21 de ani) si nu il lasa pentru ca un frate de al lui a murit intr-un accident de motocicleta. Si a zis ca deocamdata se va abtine in a se urca pe motocicleta numai ca sa nu pateasca si el ca fratele lui. Asa ca gandeste-te bine, ai toata viata inainte nu merita sa mori la 14 ani pe motocicleta pentru a fii smecher. Sa stii ca smecheria este egala cu prostia si toate se platesc la un moment dat. asa ca ramai per pedes deocamdata.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu ai voie sa conduci un scuter sau atv la varsta ta. Mai trebuie sa astepti cel putin 2 ani. Incearca o bicicleta sau ceva fara motor. E mai sanatos pentru varsta ta. Si incearca sa inveti cum sa te comporti in trafic pentru ca sunt multi care mor in accidente cu scuterul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa conduci un scuter sau atv numai daca ai 16 ani impliniti.

| alexdop21 a răspuns:

Lasa jhonny ca nu scuter sau atv iti trebuie tie acum, pune-te cu burtica pe carte, fa-ti o iubita careia sa nu ii pese daca ai scuter sau nu, si plinba-te pana atunci cu bicicleta

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Cred ca parintilor tai le pasa de tine, de aia nu iti iau un ATV. Asa ca multumeste-le si asteapta sa mai cresti!

| jo a răspuns:

Nu ai voie sa conduci ATV sau scuter la varsta asta. Asa ca te poti linisti. Ia-ti o bicicleta si o casca si treci la pedalat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu un fratior de 16 ani si o prostea pe mama ca vrea motoscuter... dar am vorbit eu cu el si si-a luat gandul.
Esti prea mic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai voie sa conduci scuter de 4.9cc nu iti trebuie permis la acest tip de motoare... insa parintilor tai le pasa de tine si de aceea nu sunt de acord!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu pun aceias intrebare ca tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ateveun?
14 ani? crede-ma cand o sa fii mare o sa iti dai seama ce prostie ei spus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba fratilor mai cititi o carte,exista scuter si atv pentru orice varsta,unele scutere nici nu cer permis de atv nici numai zic,oricum,poate baiatu se plimba pe la tara unde nu pera e politie,sa-si ia unu care nu cere permis, acu cu intrebarea, fa treaba, ia note bune, fi cuminte sau stai bosumflat pana iti ia

| SpikE a răspuns:

Nu este adevarat la 14 ani poti merge cu scuter findca si eu vroiam sa-mi iau dar un vecin a picat de pe scuter si era ranit grav si cand a vazut mama... m-am lasat pagubas si mi-am loat masa de biliard laughing cu atv nu ai voie! ia-ti un bmx si du-te la rampe ca sa-i faci in ciuda mameilaughing

| bruno9432 a răspuns:

Pentru ATV stiu ca aveai nevoie de permis de conducere categoria B, pentru scuter trebuie sa faci un curs auto si poti sa il conduci de la 16 ani. Saftul meu e sa mai astepti pana la 18, sa faci scoala de soferi si abia dupa aceea sa te gandesti sa iesi pe strada. Traficul este oricum periculos si fara copii care habar n-au de regulile de circulatie!