| parverde a întrebat:

Cum se afla seria de sasiu a unei masini? In special Porsche Cayman ma intereseaza.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Seria este VIN numarul ala di geam in fata, apoi mai scrie pe undeva daca ridici capota, ori pe contraaripa sau um so mai numi, ori pe metalu ala ce separa bateria, pompa de frina etc ce mai e de motor.Ei numarul ala trebuie sa il ai scris in actu masinii.Se mai fac magarii cu tabla aia din geam, adica nr ala din geam este de fapt scris pe p tablita si nituita, dar se poate f usor scoate si inlocui cu o alta.Deci verifici sub capota,acolo nau ce sa faca, nau cum face magarii, daca o fac se vede unde sa taiat, unde s-a pus chit, trebuie sa stii sa faci diferenta intre o chituire a sudurilor din fabrica si unele facute de orice mare meserias. Apoi nr ala nu este pus undeva si apoi sudat, ma refer sub capoata este direct stantat pe anumite parti metalice.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Scrie in CIV

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Scrie peste tot, in talon, in cartea masinii, chiar si pe parbriz.