| LORDC a întrebat:

Cum se alimenteaza la benzinarie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opresti masina cu busonul de la rezervor in dreptul pompei, la o distanta de vreun metru. Opresti motorul, asiguri masina (treapta 1 si frana de mana), te dai jos si deschizi busonul. Alegi pistolul (furtunul) care iti trebuie, in functie de culoarea lui (negru e cu motorina, verde cu benzina), si in functie de etichetele de deasupra lor. Motorina de obicei e de 2 feluri, standard si ceva superior, fiecare lant de peco-uri are sortimentul lui, iar benzina la fel, de regula e un pistol cu "95 Standard", si inca unul, ori la fel, ori cu o cifra octanica mai mare, si un cuvant care sa arate ca e un sortiment mai bun. De exemplu, "98 Efix".
Dupa ce ai ales pistolul care iti trebuie, il iei de acolo si il bagi in teava de alimentare a masinii, cat de adanc intra. Te uiti la afisajul pompei, si pui in functie de cati litri vrei, sau in functie de suma de care vrei sa alimentezi. Unele pompe au tastatura si o poti seta sa se opreasca la o anumita suma, altele nu au, si trebuie sa te opresti tu cand te apropii de suma rotunda, sa mai apesi scurt de cateva ori, sa nu depasesti.
P.S.: Nu tragi de clapeta aia pana la capat, ca ramane blocata pana iti face plinul laughing
Cand termini de pus, pui pistolul inapoi in pompa, inchizi busonul, te duci la casierie sa platesti, apoi te intorci si iei masina.

| LORDC explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si la casierie trebuie sa ii spun doamnei de acolo pompa de la care am alimentat sau cum?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LORDC):

Da. Te uiti la numarul pompei, si cand ajungi la rand ii spui casierului/casierei.

| Asty_Heschl_1997 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt si eu puțin în dilema. Știu ca ma mai întreabă ceva casierul. Ceva legat de cui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Asty_Heschl_1997):

Te intreaba daca doresti sa treaca un cod fiscal pe bon. Daca nu alimentezi pentru o firma, ii spui ca vrei bonul simplu.