| Bianca6 a întrebat:

Cum se schimba o bujie incandescenta la un Opel Astra H(pentru ca scapa motorina)? Si as pute face incat sa nu mai scape fara sa schimb, daca da cum?

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

- Prima oara dai bateria jos, sau macar una din bornele bateriei dar este indicat sa le dai pe ambele;
- Dai masca de la motor jos;
- Desfaci piulita care tine firul de comanda la bujie, este o piulita de 8 sau de 10 nu stiu sigur la Astra;
- Bujia care se vede cu ochiul liber o desurubezi cu o cheie tubulara dar nu foarte lunga, preferabil una cu clichet si prelungitor ca sa o poti manevra;
- In acelasi loc pui noua bujie si o strangi cat se poate cu mana apoi cam 4-5 rotatii complete cu cheia, dar ai grija sa nu fie nici slaba dar nici sa nu strangi in prostie la ea pentru ca risti sa se sparga ne fiind un material foarte rezistent a impact;
- Se leaga la loc firul de comanda al bujiei cu acea piulita;
- Se pune masca la loc;
- Se conecteaza bateria.

Daca bateria nu se poate deconecta, prima oara dai masca motorului jos si apoi umplii la baterie. O alta problema este sa ai grija sa nu faci aceasta operatiune dupa ce mergi cu masina pentru ca motorul va fi fierbinte si nu poti umbla fara sa iti arzi mainile!