| Furnicuta000 a întrebat:

Cum spuneam in alta intrebare, as vrea sa imi cumpar o masina automata pentru naveta (35 km dus, 35 km intors), dar m-au speriat unele comentarii (nu numai pe TPU) cum ca e scump de intretinut o masina cu cutie automata. Cam cat de scump ar fi in comparatie cu una manuala? Mentionez ca imi iau masina second, nu vreau sa dau multi bani pe ea (sa zicem maxim 4000 €, Opel, VW sau ceva firma mai comuna)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Am avut un Opel Astra G vechi cu cutie automata, benzina, m-a tinut 2 ani, am dat pe ea 2000 euro.
Consumul aproximativ in oras si spre munca: intre 9-10 litri.

Dupa 2 ani au inceput problemele: radiator gaurit (se putea repara usor si simplu de catre mine, dar in Germania nu am gasit kitul respectiv...)
dupa 2 saptamani geamul dreapta fata nu mai statea inchis, probabil s-a rupt cureaua de transport.
Chiar si o improvizatie la geam ma costa in Germania destul de mult, iar ce imi propusese service-ul, nu mai zic.
Dupa inca o saptamana, s-a blocat usa dreapta spate (pe care oricum nu o foloseam decat extrem de rar, dar ca idee.)
Iar cand am dus-o la un service pentru a aproxima costul, a descoperit ca dedesubt era destul de mancata de rugina, si in Germania nu as mai fi primit TUVul in aceste conditii.
Sudura ar fi rezolvat problema, dar e costisitor aici, chiar foarte.

Moment in care mi-am cautat alta masina, tot Astra, dar mult mai noua, si pe motorina.
Are Euro 6, consumul e 5 litri, intr-un an nu am bagat 1 euro in ea.

Acum urmeaza sa ii fac schimbul de ulei si filtre.

In principiu, si cu cele mai scumpe poti avea probleme, dar partea buna, daca stai in Romania, e ca o poti repara ieftin. (cel putin in provincie, daca cunosti un mecanic bun).

Diferenta intre vechi si nou:
cea veche, era ca un tanc: super solida, pe orice puneai mana se simtea rigiditate, stabilitate, calitate.
La cea noua, pe orice pun mana in bord, nu e la fel de rigid, orice buton sau plastic trosneste...

Daca nu ar fi aparut problemele, sau daca le-as fi putut repara la un pret decent, as fi ramas inca o vreme la Astra G, imi placea enorm.

SFAT: indiferent ce brand iti cumperi, verifica sa nu fie mancata dedesubt de rugina, si cere o tura de proba cu ea, de ~5-10km, sa vezi cum se aude motorul, la ce temperatura sta apa...

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Depinde ce pagube iti face masina, alea vechi cumparate de la altii o sa aiba multe probleme