| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

Cum sunt motoarele 1.6 benzina aspirat de la Renault Megane 3 an 2010 - 2014 (special cele de 110CP)? Sunt fiabile la drum lung (de exemplu naveta Romania - Franta si invers)
Merci

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Fiabil sigur este si nu o sa ai probleme. Totusi daca trebuie sa faci naveta asta sa zicem tot la 2 saptamani mai bine cumpara ceva diesel. Daca e doar de 2 ori pe an atunci e ok orice motor. Ca sa iti dau un exemplu, eu cu tata am luat un peagout 206 1.1 2001 MPI din Germania si am venit cu el fara probleme pana in Romania. Cu cel 1.6 MPI poti sa duci si bagaj fara probleme si poti face o depasire doar ca trebuie sa dai o dreapta inferioara. BAFTA!

| Grigoriu_Robert_Marian_1993 explică (pentru ClaudiuM1997):

De 2 ori pe an fac naveta.
M-am gandit si la motor diesel 1. 5Dci 110cp dar ma tem de piesele scumpe ( turbina, injectoare, DPF.) intr-adevar poate nu pica imediat si scoti banii pe consum. De aceea ma intereseaza ambele

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Grigoriu_Robert_Marian_1993):

Daca crezi ca mai faci si drumuri in exterior o data pe saptamana macar atunci merita cel diesel. Oricum este un motor fiabil si acela si nu are probleme cu dpf precum cele 1.6 TDCI de ford de exemplu. Ca fapt divers, eu am masina mea de 20. 000km si nu am avut probleme cu DPF/EGR/turbina (Seat Exeo 2.0 TDI 2011).

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Zici naveta Romania-Franta de parca o faci in fiecare saptamana

| Sofer a răspuns:

Sunt bune de naveta și drumuri lungi.

Răspuns utilizator avertizat