| paulmicutz a întrebat:

Cum sunt motoarele 1.8 de 160 cp de pe audi a4, cele din anul 2008-2009? Sunt costisitoare la piese?

1 răspuns:
| Florian20405 a răspuns:

Daca te referi la 1.8T 150 cp sau 180 sau 210 cp care au fost montate pe audi a4, vw golf 4, vw bora,skoda fabia,octavia,seat leon, toledo, ibiza, sunt niste motoare foarte bune, fiabile cu o putere si o valoare de cuplu impresionante, cu un consum decent.
Daca te referi la 1.8 TSI asta nou are 180 si 200 cp daca nu si puteri mai mari big grin
Cert e ca la 1.8 TSI motoarele sunt f.puternice.Atat 1.8T cat si 1.8 TSI sau TFSI au turbina.
Deci daca vrei sa-ti achizitionezi o masina cu motor de vw (vw-skoda-seat-audi) motorul sa fie ultima problema la care te uiti, deoarece majoritatea sunt niste motoare excelente.
Costisitor este orice motor daca se strica, insa nu vei putea compara Audi sau Vw cu renault la pret si nici la putere.renault are motoare fiabile si el, dar nu mai fiabile ca si vw, in schimb are intretinerea mica.
bafta!