| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ai o mașină electrică, ești pe drum între localități și i s-au terminat bateriile, iar cea mai apropiată stație de încărcare este la 100 de kilometri, ce faci?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Chemi o platforma sa te tracteze
Nu deageaba cele mai bune momentan sunt cele hibride, cand ti se termina benzina mai ai 40-60-100 sau stiu eu cati km sa-i faci electrici si poti sa mergi sa alimentezi cu benzina
Deocamdata masinile full electrice nu merita

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ar pleca cu masina electrica inainte sa verifice unde sunt statiile de incarcare?

Ai doua varianta, chemi platforma, chemi duba de salvare care iti da curent din generator. Sunt vreo 2 servicii de genul deja cred

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suni la o stație de service, atelier auto, să te tracteze, dacă nu vrei să o lași acolo până ruginește.

| Wr3nch a răspuns:

Hai sa fim seriosi, orice om cu masina eletrica isi planifica calatoria, pentru ca stii exact cat de departe poate ajunge.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Știu, știu. Dar presupunând prin absurd, ce faci în cazul respectiv?

| nicu991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am mai spus mai sus, suni un prieten... daca prin absurd, acesta nu are masina sa te tracteze, o impingeti pe cea electrica pana ajungi acasa la priza. Ori varianta eleganta: chemi platforma.

| Sofer a răspuns:

Tractări auto sau dacă găsești alt participant la trafic binevoitor sa te trateze dacă este posibila asta. Sa meargă direcția și frânele sa te poata ajuta.

| JicaContra a răspuns:

Iti cumperi un generator pe benzina si incarci masina de la el big grin
sau chemi pe cineva cu un cal, sa te tracteze big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Îți iei mașină electrică și tot la benzinărie ajungi. laughing

| DaniTDCI a răspuns:

O tratezi pana la cea mai apropiata sursa de energie, rogi un cetățean sa îți dea niște curent de acasă și ii lași niște bani

| huntsman44 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Nu se incarca la priza ca Motorola, sunt niste adaptoare speciale.

| nicu991 a răspuns:

Suni un prieten cu o masina adevarata sa te tracteze. laughing

| ovidiu29asd a răspuns:

Scoti picioarele prin podea si dai la pedale ca in Flintstone, ce poti sa faci? laughing Eu cred ca in cativa anisori vor intra bine pe piata masinile electrice, dar momentan in Romania, nu prea avem infrastructura. Daca stau sa ma gandesc, nu avem infrastructura nici pentru cele cu combustibili fosili, dar asta e alta discutie...Dar cine stie? poate peste 10-20 ani, vom fi printre primele tari cu autostrazi suspendate pentru masini care vor merge pe camp electromagnetic. Cum a fost cu IT-ul, daca noi nu aveam internet deloc inainte, am bagat direct fibra optica, nu a mai fost nevoie sa dezgropam cablurile deja existente pentru a baga altele laughing