| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai rezervorul plin numai pana la jumatate sau chiar mai putin, poate afecta asta performanta masinii?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Daca rezervorul este din tabla datorita condensului acesta poate rugini si astfel este afectata partea de alimentare a autovehiculului.Acest lucru se poate remedia folosind aditivi care se pun in rezervor pentru curatarea sistemului de alimentare si pentru eliminarea apei din combustibil.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Performantele masinii sunt afectate doar de greutatea suplimentara (care sa fim seriosi, nu se prea simte). In schimb un rezervor mereu gol are cateva dezavantaje: va duce in timp la imbacsirea filtrelor si a injectoarelor, nu asigura racirea optima a pompei (daca e electrica si imersata) si o solicita mai mult. In plus mai multa benzina inseamna mai mult aer, deci mai multi vapori de apa, mai mult condens care ajunge in final in benzina, iar in cazul rezervoarelor de tabla se formeaza rugina.

regis
| regis a răspuns:

RECTIFICARE: a se citi "mai PUTINA benzina inseamna mai mult aer"

| leinad a răspuns:

Doar daca esti in posesia unei masini de curse unde raportul cai putere greutate este diferit de cel al unei masini de serie.

| NimeniCuActe a răspuns:

Gandeste-te la Formula 1winking Cum explicau comentatorii despre influenta combustibilului asupra vitezei masiniihappy... ce e mai greu se si misca mai greuhappy

Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Din cauza ca are greutate mai mica, va merge mai usor, deci si cu un consum un pic mai redus.

| jamesbond a răspuns:

NU, nu are nici o legatura

| maharajah a răspuns:

Nu are cum sa afecteze performantele masinii...in niciun caz...dezavantajul consta in faptul ca depinde cat de sus e sorbul masinii si astfel iti va ramane combustibil mult in rezervor dar care nu va putea fi absorbit...si in cazul in care il ai jumatate nu iti va ajunge mult si va trebui sa alimentezi chiar daca ai impresia ca iti ajunge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred...altfel ti s-ar da instructiuni de genul: este indicat ca rezervorul sa fie in permanenta plin happy nu?

| Chion a răspuns:

Nu cred

| avalon a răspuns:

Normal k nu laughing lol

| dewoo a răspuns:

Nu este absolut nici o problema! merg numai pe rezerva si nici o problema ...mai fac plinul cand mai bag cate un aditiv asta la o perioada mare de timp in rest Drive man Drive ...ai grija insa de la ce benzinarie bagi sa nu ai surprize.

| benny06 a răspuns:

Da. cu cat ie mai usoara cu atat creste km/h, mpg