| Orint_KicKi_1996 a întrebat:

Salut, dețin un golf 4 1.9 TDI cod motor AXR 101CP, an 2002, am probleme cu pornirea dimineață sau când staționează mai mult timp doar când rezervorul este mai puțin de jumătate... Când e plin sau sau peste jumate pornește la sfert. Care ar fi problema? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Curata instalatia de alimentare. Inclusiv rezervorul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie demontat ansamblul pompa-plutitor din rezervor, curatate sitele, testata pompa si mufele, suflate conductele de pe masina, si inlocuit filtrul de motorina.
Daca dupa operatiunea asta (necesara oricum la o masina veche) nu dispare problema, inseamna ca nu are legatura cu alimentarea cu motorina, ci mai degraba cu dezamorsarea injectiei sau ceva de natura electrica (soft sau bujii, electrovalve).

| weloveit a răspuns:

Se dezamorseaza.

| Flo193 a răspuns:

Salut. incearca altceva cumara-ti o supapa de sens(undeva la 30 de lei ). se pune intre filtru de motorina si pompa de injectie, depinde de la masina la masina si nu mai lasa motorina sa se duca inapoi in rezervor incearca asa decat alte chestii mai costisitoare. Si eu am avut problema asta si asa am rezolvat-o. Scucces.