| Emanuel_Duma_1996 a întrebat:

Monitorul poate afecta performanta unui joc?
Daca "da" ce as putea sa fac?

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

"Da" in sensul ca monitor mai mare ca rezolutie > trebuie' sistem mai puternic petru a rula fin.

| Emanuel_Duma_1996 explică (pentru KodrutZ):

Pai sistemul meu de operare:
OS:Windows 7 64bit
CPU:Intel core i5-4670 3.4GHz 8M
RAM:2X4GB Kingston KyperX Beast 1660 CL9
Placa Video:MSI nVidia GT630 4GB 128bit PCI-E X16
Placa de Baza:Gibagyte H81M-S2PV
Doar ca monitoarele sunt doua dinalea vechi, tuburi(televizoare)nu am avut timp sa le schimb sivreau sa stiu daca ele sunt de vina ca unele jocuri imi merg cu putine FPS-uri.
Rezolutia maxima la amandoua este de 1280X1024 iar cea recomandata este de 1024X768.
Pana la urma, monitoarele sunt de vina?

| KodrutZ a răspuns (pentru Emanuel_Duma_1996):

Nu, placa video daca e varianta cu ddr3 e o flasneta ordinara. Pacat de procesor si de memorii, ia si pune o placa video decenta, macar un GTX 650.

| Emanuel_Duma_1996 explică (pentru KodrutZ):

Am cautat si am gasit pe google, youtube ca monitorul afecteaza fps-urile
Asta e problema la mine.Majoritatea jocurilor imi merg foarte bine, imi merg cu grafica mare dar putine fps-uri.
Am un Fujitsu Simens C700-4 Jocurile imi merg laguit pe el.
Celalalt monitor e un IBM E74 si jocurile imi merg mult mai bine decat pe celalt+ ca are o rezolutie mult mai mare.

| AndyBB a răspuns:

Doar daca monitorul nu este plasma si daca vrei sa ai o rezolutie mica.

| Emanuel_Duma_1996 explică (pentru AndyBB):

Pai monitoarele nu sunt plasma...si vreau sa stiu daca afecteaza FPS-urile

| KodrutZ a răspuns (pentru Emanuel_Duma_1996):

Nu are nici o treaba cu plasma. Si monitorul ca atare nu afecteaza nimic. Conteaza doar rezolutia. Daca discutam de monitoare cu tub, depinde si de refresh cum e setat. Pune si tu maximul disponibil atit la refresh cit si la rezolutie si activeaza in jocuri VSync.

| Emanuel_Duma_1996 explică (pentru KodrutZ):

Daca activez VSync-u merg mult mai greu si e totul la maxim.O sa incerc cu un monitor LCD sa vad diferenta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Emanuel_Duma_1996):

Cu Vsync si refresh 100 Hz nu are de ce sa mearga greu.

| Emanuel_Duma_1996 explică (pentru KodrutZ):

Monitoru are refresh-ul de 60HZ e singurul si maximul sad

| KodrutZ a răspuns (pentru Emanuel_Duma_1996):

Mai vezi? Cu 60 Hz iti pocnesc ochii in cap. Ia si cumpara un LCD cit mai repede.

| Emanuel_Duma_1996 explică (pentru KodrutZ):

Si mai stau si cu doua :))
2X http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/aoc/e2270swn-215-inch-5ms-black/
Deci pana la urma, monitoarele sunt de vina?:D

| KodrutZ a răspuns (pentru Emanuel_Duma_1996):

Daca or fi la 60 hz amindoua, de vina sint monitoarele ca orbesti si vezi aiurea. Eu nu am avut 60 Hz nici cu primul calculator in 1997... cu siguranta e setat aiurea. http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/aoc/e2050swda-195-inch-5ms-black/
NU lua monitor FullHD! Rezolutie mare> o sa mearga joacele de-andoaselea SAU o sa se vada aiurea daca pui rezolutie mai mica decit cea nativa.
Ai neaparat nevoie de doua monitoare? Ia unul mai mic ca ala pe care l-am mentionat eu si gata. Oricum mai toate sub 1000 RON sint facute cu picioarele.