| Toninel a întrebat:

Daca am carnet de tractorist am voie sa conduc scuter?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu ai voie dar de la 19.01. 2013 ai voie, daca scuterul se incadreaza la categoria moped, conform prevederilor Legii nr.203/2012 prin care se modifica si completeaza OUG nr.195/2002 (Codul rutier), citez:
"Art.24^1.
(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă ai de ruterist DA! Interesul este să stii semne si reguli de circulaţie.

| 0rlando a răspuns:

Nu. Ai nevoie de B sau A1. Categoria Tr este valabilă doar pentru utilaje.

| kx123 a răspuns:

Nu, nu se poate.

| victor73 a răspuns:

Da daca ai de rutierist poti conduce mopede si scutere pana la 50 cm3.

| aNNtoNyO a răspuns:

Scuter coduci la 16 ani dar depinde ce scuter si plus de asta cred ca trebuie A pentru scutere atv..etc Funda!?