| NewFeel a întrebat:

Salut.Ce scuter imi pot cumpara si sa il conduc fara carnet? Mentionez ca am 15 ani.

Răspuns Câştigător
| PickUp a răspuns:

Toate poti sa le conduci fara permis ci cu buletin!
C permis conduci ATV sau motocicleta!
Bafta!
Funda?big grin

| suntserios a răspuns (pentru PickUp):

Ba da toti ati dat sfaturi de cacao. nu exista niciun scuter sau moped pe care sa il poti conduce la 15 ani sau fara carnet.
nu mai da sfaturi daca nu stii ce spui

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, conform modificarilor aduse OUG 195/2002 (Codul rutier) prin L.203/2012, incepand cu 19.01. 2013, nu se poate conduce nici un autovehicul fara permis de conducere de categorie corespunzatoare. Pentru moped ai nevoie de permis categoria AM.
Se pare ca sunt multi care n-au habar si totusi spun prostii foarte senin si sigur.

| snzpaul a răspuns:

Piaggio e cel mai bun și pentru buget și pentru siguranță.
Pentru a umbla în afara localității actuale trebuie carnet, dar în localiate poți conduce doar cu buletinul.

| suntserios a răspuns (pentru snzpaul):

Daca nu stii ce spui taci din gura. Pentru orice scuter ai nevoie de 16 ani impliniti si permis categoria AM. E o mare bazaconie ce ai spus tu acolo cu localitatea si in afara localitatii

| kzd a răspuns:

Mopedele sau scuterele.

| NewFeel explică:

Cum adica doar cu buletinu? Nu mai imi trebuie carnet?

| PickUp a răspuns (pentru NewFeel):

Pai sa verifice cati ani ai. Cu asta dovedesti ca ai 14 ani ca si la bicicletahappy

| mihnealuca a răspuns:

Scuterele pe care poti sa le conduci fara permis sunt scuterele electrice si mopedele.Bafta!