| break a întrebat:

Daca am itp-ul expirat si am asigurare valabila si fac un accident asigurarea tot imi acopera daunele?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde de conditiile in care se produce accidentul. Daca se constata ca masina ta nu a indeplinit standardele de siguranta (Frane, directie, joc in articulatii etc.) vei platii reparatia tuturor autovehiculelor implicate in accident, depinde la ce firma ai asigurarea, la unele scrie pe polita de asigurare daca este vorba de RCA. La casco iti poti repara masina ta in orice conditii, dar celelalte masini implicate in accident risti sa fie reparare din banii tai. De cele mai multe ori cei fara ITP sunt scosi vinovati chiar daca masina avea standardele de siguranta necesare si nu prea ai cum sa contesti asta in justitie. Risti chiar si dosar penal daca se constata ca ai pus in pericol viata celorlalti participanti la trafic si nu cred ca merita pentru 100, maxim 150 de lei cat este ITP-ul.

| tyty_1709 a răspuns:

Nu

| sKilL a răspuns:

Nu. trebuie sa ai itp-ul la zi

| andreea3216 a răspuns:

Nu, nu vei fi acoperit de asigurare.
Nu incerca sa folosesti masina daca ai ITP-ul expirat.