| Marymary05 a întrebat:

Daca am o skoda fabia din 2002 fara computer de bord, exista vreo metoda de a vedea consumul?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pai ce tu te iei dupa ceti indica la bord? Aia e vraja marii,consumul se face practic.
Te duci la benzinarie umpli rezervorul, dai km la zero si conduci masina pana aproape sa se goleasca rezervoru.
Te duci la benzinarie, umpli iar rezervorul si vezi cati litri incap, cat bagi. Apoi la bord ai km, aia e tot, ala e consumul
Faci regula de 3 simple si afli cati litri consumi la 100 de km.Simplu si corect la mililitru la cm laughing
Deci asa se face un consum, daca vrei sa stii exact cat anume consuma o masina.

| STSickSide a răspuns:

Hai sa-ti dau si un exemplu ca sa ai o idee: ai bagat 10 litri de benzina si ai parcus 217 de km formula este in felul urmator 10:217 = 0.046, deci consumul tau este de 0, 046x100 = 4, 6 litri la 100 de km.

| relian a răspuns (pentru STSickSide):

De unde stii tu ca ai consumat 10 litri? Dupa ce anume? Nu merge asa, consmul se face masurand exact cat ai consumat.Cum masori tu ca ai consumat 10 litri? Aia cati km ai parcurs da iti arata la bord, dar consumul nu-ti spune nicaeri ca tu ai in rezervor 15 litri sau 5 litri.Treb sa umpli rezervoru, dai km la zero, mergi juma de rezervor sau aproape gol, il umpli iar, vezi exact cat ai pus.Deci cat pui atat ai consumat, pentru ca l-ai pus plin, consumi sil unmpli iar, deci cat pui iar aia e la mililitru tiarata pompa cat pui.Km ii ai in bord faci regula de 3 simple si ai aflat la %.
Tu nu stii cat combustibil ai in rezervor acum. Daca pui 10 litri de unde stii tu ca sau consumat aia 10 litri? Ceasu ala de la bord nu-ti indica cati litri ai.iti arata estimativ, deci estimativ cam cat ai avea jumate, sfert de rezervor. Unde pui ca dupa ce treci de jumate de rezervor in jos se duce ca vantulaughing eu asa am observat la multe masini, pana sa ajungi la jumate de la plin coboara destul de greu, cand depesesti jumate in jos e jale se duce fluerand.
Si sa arati cu virgula asa din ochi sau dupa ceasul de la bord slabe sanse.
Scuze ca ma bagai si eu, dar eram curios cum stii tu ca ai consumat 10 litri?

| STSickSide a răspuns (pentru relian):

Pai ii bagi 10 litri de benzina goală fiind :/

| relian a răspuns (pentru STSickSide):

Mda interesant,ai facut tu asa? Cat de sigur esti ca e gol rezervorul? Decat sa stau cu incertitudine,mai bine fac cum am aratat eu, oricum ce pun in rezervor tot eu consum, deci nu irosesc, nu arunc.
Daca tu poti face asa si stii sigur cum se face e ok, eu merg cum am spus.Fiecare cu metoda lui.