| Eva21 a întrebat:

Dacă am permis de conducere pentru cutie manuală pot conduce mașini ce au cutie automata? Trebuie să fac din nou cursuri sau nu e nici o problema? Care e mai ușor de condus?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți. Invers ai restricții. În sensul ca dacă faci școală pe automata și dai examenul pe automata vei avea restricții pe permis și nu vei putea conduce manual. Bineînțeles că automata e mai ușor de condus

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Permisul de conducere se obtine pe categorii ce definesc greutatea, numarul de pasageri si eventual puterea autovehiculelor pe care le poti conduce.
Nici o categorie nu impune vreo restrictie in ceea ce priveste tipul transmisiei (cutiei de viteze).
Daca obtii categoria B, poti conduce si masini manuale, si automate, atat timp cat au maxim 8+1 locuri, si nu depasesc masa totala de 3500kg.

| Yurisa a răspuns:

Din ce stiam eu, poti conduce masina automata daca ai permis pentru cutie manuala. Chiar si numele o spune, cea cu cutie automata e mai usor de condus

| Andrei899 a răspuns:

Normal ca poti conduce masina cu cutia automata fara sa faci cursuri.Singura diferenta este ca automata schimba vitezele singura deci nu are ambreiaj fiind chiar mai usor de condus

| Vioreldb a răspuns:

Poti fara a schimba nimic.

| Albert_Alberto_1997 a răspuns:

Nu este Nici-o problema...Nu trebuie să faci niciun curs in plus, diferenta dintre manual si automat este ca nu mai trebuie să schimbi la automată, și este mult mai easy