| TeoTudor a întrebat:

Salut TPU! Știe cineva dacă ai posibilitatea de a face o școală auto pe cutie automată și să zicem că ai face-o, după ce iei proba teoretică vei putea conduce doar mașini cu cutie automată sau și manuală?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Citez din lege

"In cazul în care un candidat promovează proba de verificare a aptitudinilor și comportamentului pe un vehicul cu transmisie automată, acest lucru se înregistrează pe orice permis eliberat pe baza unei astfel de examinări. Permisele cu această mențiune se utilizează doar pentru conducerea vehiculelor cu transmisie automată. Vehicul cu transmisie automată înseamnă un vehicul în care raportul de angrenare între motor și roți poate fi variat doar prin folosirea pedalei de accelerație sau a celei de frână. În cazul vehiculelor din categoria A și subcategoria A1, vehicul cu transmisie automată înseamnă un vehicul care nu are pedală de ambreiaj sau manetă."

Deci, da, daca dai examen pe automat poti conduce doar automate.

| Zuzu1991 a răspuns:

Numai automata
o sa ai nustiuce pe permis
oricum sunt pe cale de disparitie masinile cu, cutie manuala

| DaniTDCI a răspuns:

Vei avea pe permisul de conducere o mentinue care atesta faptul ca vei putea conduce doar autoturisme cu transmisie automata.

| costicj a răspuns:

Încetați cu comentariile răutăcioase.
Nu, permisul de conducere este pentru toată categoria pentru care ai dat examenul (ex. Categoria B).
ÎNSĂ, trebuie să eviți manualele dacă nu ai învățat să conduci așa ceva, deorece este cu mult mai greu să-ți creezi coordonarea pe manual, decât pe automat. Eu unul aș recomanda să faci școala pe manual, pentru că viața e plină de surprize și nu știi când o să fii singurul care va putea conduce, iar singura mașină va fi cu cutie manuală.

| suntserios a răspuns (pentru costicj):

Poate ar fi mai bine sa nu dai tu informatii false decat sa te iti de altii. Zic si eu asa...

Cum ar fi sa citesti
"Ordinul nr. 268/2010 privind procedura de examinare pentru obținerea permisului de conducere"
Articolul 23, alineat 6

?

| costicj a răspuns (pentru suntserios):

Înseamnă că s-au schimbat multe de când am dat eu, iar diferența nu e chiar atât de mare, câțiva ani. La prima vedere părea absurdă ca lege, deși e logică pentru că tot la asta se rezuma și "recomandarea" mea. Mulțumesc frumos că mi-ai spus, îmi cer scuze pentru dezinformare. Nu mă luam de ei dacă răspunsurile erau strict informative, pe când al tău a lămurit absolut tot. happy

| andreimihai26123 a răspuns:

Da, ai posibilitatea de a face pe cutie automata dar dupa ce ai fost admis la proba practica vei putea conducea doar automata.