| 1234568807 a întrebat:

Daca ai permis de conducere pentru cutie automata si vrei sa iei si pentru cutie manuala trebuie sa mai faci minim 6 ore de pregatire practica pe cutie manuala si te poti inscrie la examen?

5 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Pe permis scrie ca poti curcula doar cu masini automate, dar nu exista sanctiune pentru asta. Eu zic sa mergi in continuare asa pentru ca politia nu poate face nimic. Atentie, daca stii ca vei parasii tara fiecare tara e posibil sa aiba sanctiune pentru aceasta fapta

| 1234568807 explică (pentru UserRo10):

Pai si daca fiecare tara are restrictie pentru asta, Romania de ce nu ar avea?

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Îmi poți spune te rog dacă scrie ceva pe permis că ai voie doar pe automată? Sau ce categorii ai obținut?

| 1234568807 explică (pentru Hkhtfcvhu):

Dupa ce obtii permisul de conduere pe cutie automata iti apare restrictie pentru manuala, iar din cate stiu eu, daca mai faci cel putin 6 ore pe cutie manuala si daca promovezi examenul pe cutie manuala acea restrictie va disparea

| Carbit9669 a răspuns:

Teoria zice ca daca iei permis de automata mergi doar pe automata.Practic aceasta mentiune nu este sanctionabila ea exista in codul penal daca nu ma insel dar nu e sanctionabila deoarece nu exista categorie speciala pentru cutie automata nicaieri in lume!