| Grrzcj12hdh a întrebat:

Daca am un autoturism cu numere provizori (rosii) si vreau sa plec din localitate trebuie sa platesc rovinieta? sau ea a fost platita cand am scos numerele provizori? multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rovinieta trebuie platita pentru toate autoturismele, indiferent ca inmatricularea este permanenta sau provizorie, cu exceptia celor apartinand unor institutii de stat, conform OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) Sunt exceptate de la plata tarifului de utilizare vehiculele:
  a) deţinute în proprietate sau, după caz, folosite în baza unui drept legal, conform datelor înscrise în certificatul de înmatriculare, de:
  (i) unităţile Ministerului Apărării Naţionale;
  (ii) unităţile Ministerului Afacerilor Interne;
  (iii) unităţile Serviciului Român de Informaţii;
  (iv) unităţile Serviciului de Informaţii Externe;
  (v) unităţile Serviciului de Protecţie şi Pază;
  (vi) unităţile Serviciului de Telecomunicaţii Speciale;
  (vii) Administraţia Naţională a Penitenciarelor şi unităţile subordonate acesteia;
  (viii) serviciile publice comunitare pentru situaţii de urgentă, reglementate prin Ordonanţa Guvernului nr. 88/2001 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgentă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 363/2002, cu modificările şi completările ulterioare;
  (ix) Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A. şi subunităţile acesteia;
  (x) Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier;
  (xi) Societatea Naţională de Cruce Roşie din România;
  (xii) serviciile de ambulanţă;
  b) istorice, conform celor înscrise în certificatul de înmatriculare sau în cartea de identitate a vehiculului;
  c) prevăzute ca fiind exceptate prin acordurile şi tratatele internaţionale la care România este parte;
  d) folosite exclusiv în transportul public local de persoane prin servicii regulate pe raza teritorial-administrativă a unei localităţi.
  e) destinate transportului şcolar."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru numere rosii nu se plateste rovigneta