| GeorgeH17 a întrebat:

Daca masina mea are numere provizorii(numere rosii) trebuie sa platesc rovinieta?

Răspuns Câştigător
| WhiteTiger15 a răspuns:

Da. Orice masina care merge pe drumurile nationale si autostrazi are nevoie de rovinieta.

| LTAA a răspuns (pentru WhiteTiger15):

Nu. Acum doi ani am fost cu masina la Baia Mare (cu numere rosii), ca sa o inmatriculez (fiind masina de serviciu). Si nu a fost nevoie sa platesc rovinieta.

| suntserios a răspuns (pentru WhiteTiger15):

Mai putin masinile care au numere rosii. Pentru ele nu trebuie sa cumperi rovigneta. Vezi site ul cnadnr punctul 10.

http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=167

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca trebuie, aceasta este pentru circulatia pe drumurile nationale a autovehiculelor, indiferent de forma de inmatriculare.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ba nu trebuie.

http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=167

vezi nr 10.

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Asa o fi, doar ca in OG 15/2002 nu se face distinctie intre inmatriculari si nu se prevede scutirea pentru cele inmatriculate provizoriu.

| suntserios a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu zic ca face.

") Începând cu data de 1 iulie 2002 se introduce tariful de utilizare a reţelei de
drumuri naţionale din România, denumit în continuare tarif de utilizare, aplicat tuturor
utilizatorilor români şi străini pentru toate vehiculele INMATRICULATE"

Nr rosii nu inseamna ca masina e inmatriculata

| Ioandelasal a răspuns (pentru suntserios):

Si cu numere rosii masina este inmatriculata, doar ca numai temporar. Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"16^1. înmatriculare/înregistrare - operaţiunea administrativă prin care se atestă că un vehicul poate circula pe drumurile publice. Dovada atestării înmatriculării/înregistrării este certificatul de înmatriculare/înregistrare şi numărul de înmatriculare/înregistrare atribuit;
  16^2. înmatriculare/înregistrare permanentă - operaţiunea de înmatriculare/înregistrare prin care se atribuie certificat de înmatriculare/înregistrare şi număr de înmatriculare/ înregistrare pentru o perioadă nedeterminată;
  16^3. înmatriculare temporară - operaţiunea de înmatriculare prin care se acorda certificat de înmatriculare şi număr de înmatriculare pentru o perioada determinata;"

| Alexia26 a răspuns:

Nu, nu platesti rovinieta. Se plateste pe baza certificatului de inmatriculare. N-ai asa ceva.