| Sandu3 a întrebat:

Daca as dori sa schimb anvelopele la bicicleta cum e recomandat sa procedez, stie cineva? La mine pe anvelope scrie 26x2.00.Daca iau 26x1.95 de exemplu, se potriveste sau trebuie musai 26x2.00 ca altfel nu stau bine pe jenti?

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Poti sa pui de la 26x1.5 pana la 26x2.2 fara grija dar e musai ca diametrul interior sa fie ca cel de pe cauciucurile originale, altfel nu se aseaza bine pe janta.

Vezi ce scrie pe cauciucul tau.
De exemplu: 26x2.0/50-559... nu stiu ce tzoacla ai dar cam asta e standard.
559 e diametrul interior... de dimensiunea asta trebuie sa tii cont.

In mod normal scrie si pe janta... langa ventil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am bicicletă cu toți 27, 5, 2.00. Ce ar fi sa iau anvelope 2, 5? Oare se poate? Nu se poate.

| GicaGigekGica a răspuns:

Nu conteaza chiar atat de mult, important e sa fie 26. Dar totusi e mai bine sa fie ca cele vechi.

| danbnz a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Ba conteaza foarte mult.
Sunt unele bicle cu jenti inalte si daca iei cauciucuri normale nu intra pe janta nici cu forta.
De aia ai dimensiunile "etrto" scrise si pe cauciuc si pe janta.