| octa2021 a întrebat:

Daca as vrea sa cumpar o masina din America, cum as putea sa o aduc in Romania si sa o inmatriculez?
Si cat ma costa toate taxele?

Răspuns Câştigător
| Flo193 a răspuns:

Salut. poate te ajuta asta.

http://www.servicii-inmatriculare.ro/import-masina-sua/

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tio aduc eu daca platesti biletu de avion din america pana in Olanda laughing. Masinile se transporta cu vaporu din america, cred ca cel mai frecvent din NY si merg in Amsterdam si de acolo o iei tu si o conduci pana in RO.In RO o inmatriculezi ca orice masina, doara ca va trebuie sa platesti ceva la RAR am inteles mai mult, ca asa is romanii laughing. Daca vrei sa aduci masina din america ti-as da un sfat sa o cumperi din SUD, adica sudul americii, statele din sud gen Texas, Florida.New mexico, California etc pentru ca is mai ieftine odata si apoi nu-s ruginite deloc nici daca au 50 de ani laughing. Vorbesc serios.Iti trebuie cineva care a facut chestia asta cap coada sa poti sti exact pretul final.Sau macar sa intrebi pe aia care au adus acolo o masina.
Gandeste ca masina trebuie sa o cumpere cineva aici in america, stiu si eu prieten, cunostinta ceva, asta daca nu poti tu so faci.Hai ca actele aici nu-i scump, dar se pune la socoteala.Actele is undeva intre 100-200$.Apoi trebuie sa dai pe benzina de unde o cumperi pana in port la NY or unde o imbarci, asta te duce stiu si eu alte cateva sute, dar depinde de unde o cumperi.Transportu din america in Olanda nu cred ca te duce mai mult de 1000$. Dupa iei masina de acolo so o conduci pana in RO deci alti bani de benzina, stiu si eu cateva sute acolo, depinde ce masina e cat consuma.In rest in RO poti intreba la politie sau unde se inregistreaza masina ce acte trebuie si cat te costa.Aia e tot.Aici sa gasesti pe unu care a facut chestia asta cap coada slabe sanse.Eu voiam sa aduc o masina in RO dar n-am mai adus, cel putin deocamdata.
Chestia asta cu masinile din america e buna pentru ca stii ce masina cumperi in ce stare este, cati km are aici pentru orice masina afli detalii, tot ce te intereseaza.

| relian a răspuns:

Cel mai indicat este sa iti aduca masina cineva cetatean american, aluia nu-i va lua, nu-i va percepe nimeni nici o taxa.Vin cu masina acolo si ma plimb laughing apoi daca e ma duc si vad ce taxe platesc.Sau dau masina unui roman eu vand si ala plateste taxe acolo cu masina la botu calului laughing am mai citit ca banditii astia din RO nu-ti inregistreaza masina daca nu ai euro ala cum se mai numeste, asa ca esti obligat sa te duci la ei, ei iti testeaza masina aia la RAR siti pune ei euro dara trebuie sa le platesti vreo 8 sute de euro laughing tare de tot.Dar na asta e RO,ca urmare trebuie sa gasesti o masina cat mai ieftina in america sa se merite,altfel o cumperi de acolo fara sa te mai complici. Apropoo numa ce am vorbit cu cineva aici,el are si casa acolo in Bucuresti si zice ca a dus o masina acolo,dar ceva vreme in urma,doara ca masian e veche un stai ce masina Honda parca sau aaaa nu Acura, dar ma rog tot dracu ala e, deci are acolo o Acura dar veche cu numere de america si cand vine prin tara se plimba cu ea, nu-i zice nimeni nimic laughing, in sf care era ideeea, mi-a zis mie daca nu vreau ca o vinde laughing zice masina merge struna bla bla povesti.O fi daca merge odata la 5 ani cu ea laughing. Deci tu ce masina vrei sa aduci de aici?

| macheamamrsM a răspuns:

O poti aduce pe vapor