| anonim_4396 a întrebat:

Daca cumpar o masina la mana a doua din belgia si are revizia expirata cu o luna in urma acolo in belgia, am dreptul sa circul cu ea in tara in Romania cu numere rosi deci i-mi da numere rosi da sau nu doresc un raspuns corect multumesc

7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu ai voie fara itp la zi.

| mont a răspuns (pentru express11):

Vezi ca ai incurcat, e vorba de numere rosii, nu inmatriculare permanenta. Nici macar nu ai cum face itp la numerele rosii, neavand talon si identificare la rar.

| express11 a răspuns:

Daca masina nu a mai avut scoase nr rosii in romania...atunci poti scoate 3 randuri de nr rosii... in acest caz nu ai nevoie de ITP si nici de fiscal.
m-am interesat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, numerele provizorii din Romania iti dau dreptul de a circula. Nu necesita ITP si nici asigurare.

| mont a răspuns:

Numerele rosii de Romania nu necesita revizie, adica itp cum se numeste la noi. Deci da, poti circula cu numere rosii, insa doar pe teritoriul Romaniei.

| express11 a răspuns (pentru mont):

Nu iti trebuie revizie? la nemti parca este tuv. daca te opreste rar? chiar nu stiu.

| mont a răspuns (pentru express11):

Da, e tuv la nemti, insa se aplica pentru numerele nemtesti. Insa si nemtii au numere galbene la care nu trebuie tuv. Asa si noi romanii avem numere temporare rosii la care nu trebuie itp (revizie), si se elibereaza tocmai in ideea de a merge pe propriile roti la rar sa poti sa iti faci revizia, omologarea, identificarea, dosarul de inmatriculare, etc.