| alexandru17 a întrebat:

Buna seara, am si eu un Ford Focus Tddi 1.8 cu numere de Austria (unde locuiesc) si am revizia tehnica (itp) expirata, am cum sa fac in tara revizia? Sau cum ar fi corect sa procedez avand in vedere ca am drumuri de batut in Romania apoi trebuie sa plec in Austria. Un pic de ajutor, va rog?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, conform OG nr.81/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, citez:
"ART.6^7.(1) Vehiculele înmatriculate în alte state pot fi supuse, la cerere, unei inspecţii tehnice periodice, care se efectueazã de R.A.R. în conformitate cu reglementãrile prevãzute la art. 1.
(2) În vederea efectuãrii inspecţiei tehnice periodice prevãzute la alin. (1), solicitantul declarã pe propria rãspundere situaţia vehiculului în ceea ce priveşte deţinãtorul şi situaţia înmatriculãrii vehiculului respectiv.
(3) Efectuarea inspecţiei tehnice periodice prevãzute la alin. (1) nu absolvã deţinãtorul sau utilizatorul vehiculului de respectarea celorlalte prevederi legale privind circulaţia pe drumurile publice din România.
(4) Recunoaşterea inspecţiei tehnice periodice prevãzute la alin. (1) de cãtre alte state se face în funcţie de legislaţia aplicabilã a statelor respective."

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu poti sa faci ITP-ul decât la RAR să-i faci si autentificarea în acelasi timp, spui că vrei s-o înscrii pe România.Şi nu mai ai treabă 2 ani.

| alexandru17 explică:

Se poate face la rar si e valabil doar pe teritoriul Romaniei si bine inteles costa mai mult cu 100 ron adica 270 ron si e valabil 2 ani.

| xXxAlescxXx a răspuns:

Pai ca sa ati faci revizia in tara trebuie sa ai masina inscrisa pe Ro nu pe Austria.dar poti sa fac revizia si in Austria dar crec ca o sa te coste ma mult!big grin Bafta! Sper ca am fost de ajutor! big grin!