| RazvanC28 a întrebat:

Daca dau examenul pe masina cu cutie automata, nu am voie sa mai conduc manuala?

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca dai de permis si iei pe automata nu ai voie sa conduci cutie manuala, daca in schimb ai da pe cutie manuala ai putea conduce si automata, asa e legislatia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce dai examenul pe automata vei avea o restrictie pe permis care nu iti va da voie sa conduci manuale

| relian a răspuns:

Vina in america aici nici nu faci scoala,nu faci nimic si cu permisu pentru autoturisme poti conduce si tanc laughing conduci ce masina vrei tu daca este pentru nevoile tale.
Nu faci scoala,nu faci analize,nu faci absolut nimic laughing te trezesti dimineata,te speli pe fata sau nici nu trebuie sa te speli,te duci la locul respectiv,nici nu trebuie sa programezi nimic laughing intri spui am venit sa dau de permis,spune aia ia loc,dai sala cum se spune, imediat si zice aia pass, apoi zice mergi afara, te urci in masina ta oricare ar fi ea, automata, manuala nimanui nu-i pasa te invarte pe acolo 5-10 min si dupa pleci acasa, gata ai luat permisu laughing
Dai la jalea pe aici din tara aia prapadita, unde pentru orice ti se pun bete in roata laughing
Tra lu peste prajit laughing

| NLS a răspuns:

Nu poti conduce pe manuala, daca faci scoala pe automata.
Mai exact, daca dai examenul pe masina cu cutie automata.

Articolul 16, paragraful (6):

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/60959

Pe permis ti se va insemna un cod, si anume 10.02.

Poate esti curios sa vezi ce inseamna, gasesti explicatia aici, pe la mijlocul documentului
(Anexa Nr. 2,
Paragraful "Adaptări ale vehiculului"):

http://www.legalis.ro/......ducere.pdf

Poti conduce manuala, doar daca refaci proba practica pe un autovehicul din aceeasi categorie, cu transmisie manuala, precum si minim 6 ore de conducere.

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/124490

Articolul 15^3

(3) Posesorii permiselor de conducere în care se găsesc mențiuni privind dreptul de a conduce autovehicule cu transmisie automată, care solicită obținerea dreptului de a conduce autovehicule cu transmisie manuală din aceeași categorie, trebuie să susțină o nouă probă practică, sub condiția prezentării documentului al cărui model este prevăzut în anexa nr. 9, care atestă efectuarea, într-o școală de conducători auto, a unui număr de cel puțin 6 ore de conducere practică a unui autovehicul cu transmisie manuală.

| relian a răspuns (pentru NLS):

Tara lu papaura voda laughing uite de aia nu se strang bani la buget si nu mai aia nici de pensiii nici ce fura, de idioti ce sunt laughing
Deci ai citat ceva din lege, si vad acolo asa scrie "transmisie automata"deci nu cutie automata cum zici toti romanii laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident!

| Furnicuta000 a răspuns:

Asa e.
Daca dai pe cutie manuala poti conduce automata dar daca dai pe automata nu ai voie sa conduci manuala pentru ca e mai greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect, ti-ai raspuns singur.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Nu are nici o legătura licența auto cu, cutia de viteze
(Așa știu)

| Simpatic a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Ba uite ca are!

| suntserios a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Stii greșit

| raMLesS a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Ba are, cum iti inchipui ca stii sa conduci manuala, daca tu ai condus toata viata masina cu 2 pedale si nu te atingi de schimbator decat cand opresti masina?

| CatalinLaurentiu02 a răspuns (pentru raMLesS):

Când s-a bagat legea asta?

| raMLesS a răspuns (pentru CatalinLaurentiu02):

Nu stiu, dar am un prieten care a facut scoala pe automata si nu are voie sa conduca manuala.

| Gabryel85 a răspuns:

Asa stiu si eu.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Dacă dai examenul pentru categoria B conduci și autovehicule pentru categoria C? Sub nicio formă. Așa este și în cazul ăsta.