| anonim_4396 a întrebat:

Daca imprumuti autoturismul unei persoane si acesta savarseste o infractiune si i se suspenda permisul si implicit i se retine si talonul, cine trebuie sa ridice permisul dupa expirarea termenului de suspendare a talonului - proprietarul sau cel care a condus masina?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Doar posesorul permisului isi poate ridica permisul dupa suspendare. Altcineva nu poate.

| 0rlando a răspuns:

Posesorul permisului ridică permisul, evident, iar talonul probabil posesorul mașinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum dracu sa ridice altcineva permisul, normal ca posesorul permisului trebuie sa il ridice.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Proprietarul masini isi poate ridica talonul imediat, daca nu s-a constatat ceva nereguli la starea tehnica a masinii, sau neconcordante intre datele de pe talon si autoturism.Altfel proprietarul nu are legatura cu infractiunea comisa de cel care a primit-o imprumut, decat in cazul in care o incredinteaza unei persoane fara permis de conducere, minore, ori cu restrictie in a conduce.