| anonim_4396 a întrebat:

Daca imprumuti autoturismul unei persoane si acesta savarseste o infractiune si i se suspenda talonul, cine trebuie sa ridice talonul - proprietarul sau cel care a condus masina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai proprietarul poate ridica certificatul de inmatriculare (ori si alta persoana imputernicita cu procura speciala), celalat nu are vreo calitate. Numai bine!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Revin, am omis ipoteza in care ai imprumutat masina in baza unui contract de comodat, in acest caz poate ridica certificatul de inmatriculare si persoana respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaab):

Atunci ramane valabil ce-am spus in primul raspuns, numai tu vei putea ridica certificatul ori sa dai procura speciala altei persoane.

4 răspunsuri:
| pisicaalbaFulgutasiBogdan a răspuns:

Cel care a condusa 100%sigur.