| Vasile_Viorel_Muraru_1980 a întrebat:

Dacă mă poate ajuta și pe mine cineva,, am un fiat brava din 97 1'6 16 valve,,, și problema este că mi s-a oprit motorul in mers,, de 3ori pana acum,nu stiu DC dar benzina aveam jumătate de rezervor, acum nu vrea sa mai pornească,, dacă mă poate ajuta careva și pe mine?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E posibil să fi murit pompa de combustibil din rezervor.

| relian a răspuns:

S-ar putea sa fie pompa din rezervor asa cum spune si mihai. Poti verifica tu singur, vezi furtunu care aduce benzina la rampa scoate-l de acolo, pune pe cineva sal tina intr-un borcan sticla ceva si tu pune contact si vezi daca pompeaza, daca aduce benzina.Mai poti verifica fara sa scoti furtunu, du-te la pompa vezi pe unde se afla pusa la bancheta din spate sau in portbagaj, da alea la o parte presuri sau ce si sa vezi capacu, nu scoti nimic, doar faci liniste si pui pe cineva sa puna la fel contactu si tu ar trebuie sa auzi acolo ceva zgomote in rezervor. Daca nu se aude nimic e pompa dusa.Dar sa fii sigur desfaci furtunu si daca nu vine benzina aia e problema. Apoi daca masina e din 97 ar trebuie sa aiba calculator la bord deci poti sa scanezi si sa vezi daca are un cod ceva.

| Vasile_Viorel_Muraru_1980 explică (pentru relian):

Am verificat pompa de benzina și când pun contactul se aude zgomotul acela că și cum ar trage benzina dar degeaba, și nu-mi dă benzina pe furtun,, cred că s-a dus pompa, chiar daca ea face zgomotul acela,, am sa dau pompa jos sa ma uit la ea sa nu fie cumva înfundată,,,, dar e posibil că ea sa fie stricata și să se audă zgomotul acela?

| relian a răspuns (pentru Vasile_Viorel_Muraru_1980):

Deci eu am spus sa asculti asta daca nu poti sau nu stii sa desfaci furtunu.Dar sigur sa stii cum sta treaba desfa furtunu tinel intr-o sticla, altcineva sa puna contactu si daca nu vine benzina aia e s-a dus pompa.De infundat nu se infunda, pompelea alea au site, nici nu te gandii ca sa infundat.Da poate sa faca zgomot de la motor, dar cumva sa fie pompa de vina, ceva stiu si eu desprinsa de pe rotoru motorului. oricum orice s-a intamplat nu merita sa repari, pui alta noua.

deci daca nu iti da benzina pe furtun aia e sigur.Ar trebuie sa fii bucuros ca nu-i altceva, ma refer sa fi fost pompa mecanica aia de presiune, aia e f scumpa.Ok daca stii cum se schimba pompa fao.Vezi ca unia spun adica si manufactoru ca trebuie cheie special bla bla povesti.Treb sa deconectezi bateria asta faci prima data, ar fi bine sa golesti rezervoru daca poti cumva sa tragi cita benzina poti afara, dar daca nu merge si asa.Eu am schimbat o pompa de asta cu rezervoru aproape plin odata.Ai nevoie doar de un cleste, iti pot arata cum arata daca vrei sa schimbi tu. Daca o duci la mecanic sa schimbe atunci nici o problema.Bafta