| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-am achizitionat o masina sh, am contract de vanzare cumparare, fiscal de la vechiul proprietar si nu as vrea momentan sa o inmatriculez, dar o voi declara la primarie pentru ca am 30 de zile sa o declar la stat, ce risc daca ma opreste politia, eu nu am trecut pe talon instrainat catre ca sa stie de pe el politistul ca e cumparata si neinmatriculata?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu riști nimic, de unde să știe poliția că i s-a schimbat proprietarul?

16 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dupa 30 de zile numerele expira si vei merge fara numere ceea ce este penal. Nu mai zic ca vechile numere se redistribuie si e posibil sa te intalnesti pe drum cu unu care are exact aceleasi numere ca si tine.

| Alecsandri a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Cum sa se radieze numerele daca eu declar masina la taxe si impozite?

| Alecsandri a răspuns (pentru mihai69):

Si politia daca ma opreste nu poate solicita contractul de vanzare cumparare pe langa talon, asigurare, rovinieta?

| mihai69 a răspuns (pentru Alecsandri):

Ca ce chestie?!? ar însemna să poată cere tuturor participanților la trafic actul de dobândire a mașinii - e absurd. N-au nicio treabă.
PS nu expiră nimic după 30 de zile. DRPCIV nu e înștiințat automat de vânzarea mașinii; în plus, la cumpărare tu poți opta pentru păstrarea numerelor (de fapt, vânzătorul optează să NU le păstreze). Ar fi ceva mai complicat dacă vânzătorul ar dori să păstreze numărul și își ia altă mașină în scurt timp și o înscrie cu aceleași numere pe care (încă) le ai și tu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Numerele expira? wtf? nu a zis nimic de numere rosii omul

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alecsandri):

Nu se radiaza niciun numar

| Alecsandri a răspuns (pentru suntserios):

Sunt numere normale, nu au cum sa expire happy

| Alecsandri a răspuns (pentru mihai69):

Deci sa merg linistit ca nu e nici o problema sa inteleg?

| mihai69 a răspuns (pentru Alecsandri):

Corect. Eu am transcris o mașină după vreo trei sau patru ani (din cauza taxei auto aberante) - nu am avut nicio problemă.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In 30 de zine trebuie sa obtii talon. Daca vanzatorul a radiat masina de la politie esti infractor.

| Alecsandri a răspuns (pentru mihai69):

Deci nu te-a oprit politia sau cand te-a oprit cum ai procedat ce ti-a cerut?

| Alecsandri a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cum imi pot da seama ca vanzatorul a radiat-o?

| mihai69 a răspuns (pentru Alecsandri):

Ba am mai fost opriți și de poliție. Am prezentat talonul și atât (eventual polița de asigurare dacă o solicita).
===
Vânzătorul NU radiază mașina de la poliție. După ce o scoate de la fisc NU mai are absolut nicio treabă. Nu te mai lua după toți...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alecsandri):

Nu te luat dupa babuinul de Popescu_Eugen_1964.

La politie nu se radiaza nimic, doar se transcrie masina

| Alecsandri a răspuns (pentru suntserios):

Deci si tu spui ca pot circula linistit?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Alecsandri):

Numerele n-au nicio treaba cu taxele si impozitele, alea se cenytralizeaza la politie.