| Cristian276 a întrebat:

Dacă eu la mașină am centuri pe banchetă dar nu am și suport unde să le prinzi, mai primesc pasagerii amendă?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ca regulă generală: obligația persoanelor care ocupă locuri prevăzute prin construcție cu centuri, de a le purta

dacă tu le-ai DESCOMPLETAT, nu te scutește nimeni de amendă

| Cristian276 explică (pentru sierra1):

Am inteles, oare dc nu sunt suporturi? e o dacie 2005 logan e a lu tataia si nu stiu dc nu are suporturi. aiurea

| sierra1 a răspuns (pentru Cristian276):

Vezi in trecutul mașinii, poate găsești cauza

| suntserios a răspuns (pentru Cristian276):

Le ai căutat sub bancheta?

4 răspunsuri:
| LucyiFer a răspuns:

Din moment ce mașina e prevăzută cu centuri, clar pentru a asigura siguranță șoferului și a pasagerilor, de ce să nu ai și teaca în care să le prinzi?
La ce folos centurile, dar și la ce folos să mai iei pasageri, mai ales la un drum lung, în care tot tu vei da răspundere în final, că tu i-ai cărat și ai fost șoferul.
Be safe, be right!