| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o masina este înstrăinata catre mine iar eu nu o înscriu pot sa o vand cu talonul instrainat iar cel care o cumpara sa o înscrie pe numele lui?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la 20 mai 2018 a intrat in vigoare o noua lege: cumparatorii care au cumparat o masina second-hand sunt nevoiti sa o treaca pe numele lor in termen de 90 de zile, altfel, se suspenda inmatricularea. In mod normal nu o mai poti vinde decat ilegal (fara acte) si nu-i convine nimanui sa o ia asa.

| Georgian22 a răspuns:

Legal,trebuie sa o inscrii in termen de cateva sapt (3 parca ), apoi sa faci tu chestia asta.