| mihay3551 a întrebat:

Salut!
Am achiziționat o mașină aceasta are talonul înstrăinat deja
Eu am contactul, fiscalul de la proprietarul vechi și de la cel de la care am cumpărat mașina
Talonul este înstrăinat de la cel de la care am luat-o eu și eu
Se poate să o înscriu și dacă da cum?
EX
Eu am cumpărat mașina de la (x )și nu a fost înscrisă în termenul legal de 30 de zile
Eu in acest timp am vândut mașina și lui (Y )i-am dat și fiscal cu contract de vânzare cumpărare
(Y) poate să înscrie mașina?

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Simplu de tot: te duci la o firmă de intermediere și te rezolvă - nu chiar pe loc dar a 2 a zi, ai numerele. Si nu costă mult

| helpforyou a răspuns:

"(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul național de evidență a permiselor de conducere și a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menționarea încetării calității de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operațiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorității competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
În situația în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate."

https://www.avocatnet.ro/......83tre.html