| ilocul a întrebat:

Daca permisul auto mi-a fost suspendat pe 30 de zile cu drept de circulatie ...dovada de circulatie de 15 zile este calculata in cele 30 de zile suspendare cum scrie in proces verbal sau dupa cele 15 zile de drept de circulatie incepe dupa cele 30 de zile suspendare ..ca legea asa se intelege ca cele 15 zile sunt incluse in cele 30 de sespendare...va multumesc de ajutor

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Trebuia sa ii ceri pe o perioada mai scurta ca sa nu stai asa mult. Dupa ce iti expira cele 15 zile de dovada incepe suspendarea. De ex daca iti expira dovada pe 1 septembrie si te duci sa il scoti pe 30 nu ti-l vor da decat pe 1. Pentru ca se considera zi de suspendare si data la care iti expira cele 30 de zile. Sper ca ma intelegi. Deci chiar daca iti scrie ca iti expira pe data cutare tu numai ziua urmatoare vei primi permisul. Pentru ca ei considera ca tu ai dreptul suspendat pana in data aceea ora 23:59 si numai dimineata la 8 sau 9 se restituie permisele de aceea ti-l scoti ziua urmatoare.

3 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

15, iar apoi 30 esti pieton. Cel putin asa stiu eu, dar stiu caz cu 2 zile drept de circulatie, nu 15...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am citit acum articolul din lege si mi s-a parut destul de clar ca perioada de 30 de zile de suspendare incepe dupa cele 15 in care e valabila dovada. Deci nu sunt incluse.

| florinel_8849 a răspuns:

Ai timp berechet lejer 30 zile dovada este bonus