| adriana_1123 a întrebat:

Salut,
Am si eu o intrebare.Am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere in timp ce conduceam masina unui prieten care avea numerele rosii expirate. Mi au facut proces verbal, mi au suspendat permisul cu drept de circulatie(dovada)si mi au spus ca imi vor face dosar penal insa fara fara urmarire penala. Din spusele lor, imi vor suspenda permisul pe 3 luni cu drept de testate pentru reducerea la 1 luna si imi vor aplica o amenda administrativa.Intrebaea era:daca eu nu imi mai prelungesc dovada de circulatie se considera ca l am avut suspendat sau o sa l suspende cand vor ei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu il suspenda cand vor ei, ci cand spune legea. Conform Regulamentului de aplicare al OUG nr. 195/2002, aprobat prin HG nr. 1391/2006, art. 210, perioada de suspendare va incepe din ziua urmatoare celei in care expira valabilitatea dovezii. Vezi ca mai trebuiesc indeplinite si alte conditii pentru reducerea la 30 zile a suspendarii, in afara sustinerii testului, respectiv cele de la art. 221, alin. 1.
Referitor la infractiunea comisa tin sa-ti spun ca nu exista dosar penal in care sa nu se inceapa urmarire penala. Nu stiu ce ti-au explicat politistii ori ce-ai inteles tu, dar urmarirea penala se efectueaza dar in loc sa te trimita in judecata se va luam masura aplicarii unei sanctiuni administrative(daca va fi asa cum ti-au spus politistii) si cu asta dosarul penal va fi inchis. Ai grija ce faci altadata, la o noua infractiune o sa se tina cont si de aceasta. Numai bine!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ei til suspendeaza cand le iese din nas, daca dai spaga til aduce in 5 minute in mana