| revelatia2003 a întrebat:

Daca se intampla sa te opreasca Politia si te gaseste fara ITP, iti poate intocmi dosar penal sau poate doar sa iti dea amenda, sa-ti imobilizeze masina si sa-ti ia talonul si placutele cu numerele de inmatriculare? Ca m-am contrazis cu cineva ca nu iti face dosar penal, dar acel cineva a insistat ca pe langa retinerea talonului si celelalte iti face si dosar penal.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul lipsei ITP nu este cazul de dosar penal, este doar contraventie, conform OUG nr.195/2002, citez:
"ART.102.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;"
Amenda este destul de mare, de la 9 la 20 puncte-amenda, in prezent de la 6.030 lei la 13.400 lei.
De asemenea se retine certificatul de inmatriculare, citez:
"ART.112.(1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:
a)vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;" Numai bine!

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu iti face dosar dar amenzile sunt foarte mari si apoi daca faci un accident indiferent daca esti sau nu vinovat tu vei fi tras la raspundere deoarece se poate ca masina sa nu fi fost ok din punct de vedere tehnic si sa aiba probleme la frana/directie dar politia nu sta sa cerceteze din start tu esti vinovat!

| mgtow a răspuns:

Primeste o amenda usturatoare + penalizare puncte din permis (depinde de politai cat de smecher e) dar dosar penal nu i se face.

| boogdan91 a răspuns:

Are dreptate cel cu care te-ai contrazis. Ti se face si dosar penal in caz ca esti prin fara ITP.