| alexsmon13 a întrebat:

Buna seara. Problema mea este in felul următor. Am fost oprit în trafic. Pentru un control de rutină. Mi-au fost reținute numerele de înmatriculare cât si talonul. Pentru lipsă RCA. Titularul mașinii este mătușa mea care a decedat. Mașina urmând a fi moștenită de vărul meu. Prin succesiune. Se poate face contract de vanzare-cumpărare între mine si varul meu?

Fara talon si numere!

După ce el ia mașina în evidența fiscală? Chiar daca numerele si talonul sunt reținute? Si dupa ce iau masina in evidența mea fiscală, ma pot duce să ridic numerele si talonul? Sau in momentul înscrierii auto la DRPCIV atașez dovezile inlocuitoare a placuțelor si a talonului. O pot înscrie asa?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

In mod normal, doar proprietarul poate ridica talonul si numerele, de aceea primul pas care ar trebui facut ar fi deschiderea succesiunii.
Imediat ce s-a clarificat mostenirea si varul tau a devenit proprietarul de drept al masinii, puteti incheia contractul de vanzare-cumparare. In evidenta fiscala, masina va trece de la matusa ta la varul tau si de la varul tau la tine in acelasi moment (presupunand ca e vorba de aceeasi primarie, altfel se adauga timpul de deplasare intre primarii). In momentul in care tu ai luat masina in evidenta pe numele tau poti incheia o polita RCA in vederea inmatricularii, moment din care motivul retinerii documentelor si a placutelor inceteaza, iar tu ca si nou proprietar poti solicita eliberarea lor, urmand sa te ocupi in continuare de transcriere.

| alexsmon13 explică (pentru regis):

Imi poti explica te rog si referitor la radiere in 30 de zile. Daca titularul mașini nu se prezinta cu o asigurare valabila in termen de x zile masina se radiază din circulație. Presupun ca succesiune cat si la primărie va dura mai mult de 30 de zile. Eu pot la rândul meu ca si viitor proprietar sa o inscriu la loc in circulație?

| regis a răspuns (pentru alexsmon13):

Sa le luam punctual:
- masina nu se radiaza din circulatie, doar se suspenda inmatricularea, ceea ce nu inseamna de fapt aproape nimic;
- succesiunea la notar poate dura intr-adevar mult, in schimb la primarie, daca nu intervin alte probleme, se opereaza totul pe loc;
- ca si viitor proprietar, tu ai putea reinscrie masina in circulatie, dar repet, nu este cazul. Tu doar o transcri pe tine.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumpara masina de la varul tau dar numai dupa ce acesta face procedura succesorala si obtine certificat de mostenitor in care este trecut ca a mostenit si masina.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar permisul nu ti-a fost retinut?

In orice caz, masina NU mai poate fii condusa pana ce varul tau nu face actele de suucesiune (mostenire), apoi poate el sa inregistreze masina pe numele lui si dupa aceea poate sa ti-o vanda tie.

| alexsmon13 explică (pentru Violleta2022):

Permisul nu. Se aplica o amenda intre 1000-2000 lei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Varul tau trebuie după ce face succesiunea sa recupereze actele mașinii. Pe urma o poți înscrie tu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mașina urmând a fi moștenită de vărul meu. Prin succesiune.
Stop. Mașina nu este a vărului. El nu are cum să vândă ceva ce nu este a lui, cu sau fără talon. Astfel, să facă succesiunea, și mașina devine a lui. Apoi urmează restul actelor.