| Girly97 a întrebat:

Daca tatal meu imi va face rost de o masina cu transmisie automata iar eu am invatat sa conduc pe o masina cu transmisie manuala (inca am ore de condus in acest moment), pentru a conduce o masina cu transmisie automata este necesar sa repet scoala de soferi si cele doua examene auto sau este suficient cateva ore suplimentare de condus?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nevoie de nimic, nici macar de ore suplimentare, automata fiind de 1000 ori mai usor de condus

| mihai69 a răspuns:

Nu e nevoie de nimic în plus. Poate odată, de două ori o să calci puternic frâna crezând că e ambreiaj, pe urmă nu mai repeți greșeala.
Doar dacă ai fi luat permisul pe automată era nevoie de un nou examen; invers, nu.

| carevaescu a răspuns:

Nu trebuie sa repeti nimic

| TheGentleman a răspuns:

Răspunsul întrebării tale se află aici.

Permisul se referă la categoria autovehiculului, nu la tipul de transmisie, așa că nu interesează pe nimeni acest aspect, doar ca permisul să corespundă categoriei de autovehicul. Baftă!

https://www.youtube.com/watch?v=BaYkqdmldN8

| DovleacTurbat a răspuns:

Nici una, nici alta, automata "se conduce singura". Nu lua automată, ia tot manuala, mai ales că faci școală pe manuală.

| 120bulevard a răspuns:

Nu-ti mai trebuie nimic daca ai deja permisul in buzunar, daca ai permis dat pe masina manuala poti conduce si manuale si automate. Iti spun din propria experienta ca masina automata este foarte usoara de manevrat, o sa-ti foloseasca doar P(parcare), D(drive-condus) si R(reverse-marsalier). Dupa un drum scurt o sa te obisnuiesti.